Aktualności

Festiwal Prawa człowieka w filmie

2019-09-02

„Filmy nie obalają nieludzkich reżimów i rzadko bezpośrednio wpływają na bieg wypadków w życiu społeczeństw.
Są jednak jednym z najpotężniejszych czynników kształtujących nasze wyobrażenia, poglądy i wrażliwość.” Watch Docs

Zapraszamy w dniach 26 - 27 września 2019 r. na
17. OBJAZDOWY FESTIWAL FILMOWY. WATCH DOCS.PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE

wstęp wolny

Ideą Festiwalu jest zaprezentowanie szerokiej publiczności tematyki praw człowieka, poprzez wybitne dokumenty filmowe z całego świata. Watch Docs realizowany jest dzięki Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Społecznemu Instytutowi Filmowemu, którzy organizują we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski, w tym również z CKiT, to przedsięwzięcie.



P R O G R A M

 

Czwartek 26 września

 

11.00 MŁODZI IDĄ DALEJ - seans dla szkół 
          87' 2018 Kanada reżyseria: Slater Jewell - Kemker zdjęcia: Slater Jewell - Kemker montaż: Mike Munn, Nick Taylor
          produkcja: Scythia Films

Kiedy w wieku 15 lat Slater Jewell-Kemker rozpoczynała realizację tego dokumentu, z pewnością nie spodziewała się, że pracę nad nim skończy dopiero 10 lat później. Przez cały ten okres z kamerą w ręku i ogromną determinacją podróżowała po świecie, śledząc przebieg kolejnych szczytów klimatycznych ONZ oraz dokumentując życie młodych aktywistów, dla których zmiana klimatu to nie tylko historie z gazet, ale równie często przerażająca codzienność rodzinnych miast i wsi. Film Jewell-Kemker niezwykle dobitnie pokazuje, że wciąż możemy uratować naszą planetę, jednak niezbędne do tego są działania każdego i każdej z nas i odważne polityczne decyzje wykraczające poza partykularne interesy najbogatszych państw świata.

16.00 WE ARE PEOPLE

Gra wielkopowierzchniowa, która ma za zadanie powtórzyć i utrwalić wiedzę na temat podstawowych praw człowieka, uzmysłowić problem ich łamania w sposób kreatywnej, nowoczesnej edukacji oraz wspólnej integracji podczas wykonywania zadań. Akcja przygotowana przez MAGDALENĄ LEWKOWICZ z grupą projektową GENERATION EUROPE.

 

17.30 ŚPIEWAĆ 
          52' 2018 Polska, Rosja reżyseria: Olga Korotkaya zdjęcia: Marta Stysiak montaż: Danizat Abitova produkcja: Arkana Studio

Śpiew gardłowy zwany chöömej to fascynująca muzyczna tradycja syberyjskiej Republiki Tuwy. Jak bardzo fascynująca, najlepiej chyba dowodzi fakt, że kulturowo zarezerwowano ją dla mężczyzn. I wykluczenie kobiet zawarowano wierzeniami, według których praktykowanie przez nie chöömej prowadzi do bezpłodności. Główna bohaterka filmu, Czoduraa Tumat, jest mistrzynią i nauczycielką tuwińskiego śpiewu gardłowego. Ale uczy głównie chłopców. Jej parę uczennic ukrywa swoją pasję przed rodzinami i unika trudnej konfrontacji z potęgą tradycji. Czy chöömej da im siłę do walki o osobistą wolność?


18.30 CZAS NA ILHAN
         
90' 2018 USA reżyseria: Norah Shapiro zdjęcia: Chris Newberry montaż: Jen Bradwell, Eli Olson produkcja: Time For Ilhan LLC

8 listopada 2016 roku nie tylko Donald Trump wygrał wybory. Ihan Omar została wówczas pierwszą w historii USA muzułmanką somalijskiego pochodzenia wybraną do stanowego parlamentu. „Czas na Ilhan” to odświeżająco optymistyczne spojrzenie na amerykańską demokrację, w której masowo uczestniczyć mogą mieszkańcy „Małego Mogadiszu” w Minneapolis. I zagłosować ramię w ramię z rzeszą studentów na młodą matkę trojga dzieci, ciemnoskórą imigrantkę o postępowych poglądach. Ilhan musiała zmierzyć się nie tylko z weteranką lokalnej polityki, kandydującą po raz 43., ale i z Somalijczykiem, mogącym liczyć na bardziej konserwatywnych wyborców. Skąd bierze się taką energię i jak się robi tak skuteczną kampanię? Przyjdźcie zobaczyć.  

       

 20.00 PODZIEMIE NADZIEI 85' – nagroda publiczności WATCH DOCS
          
83' 2018 Polska reżyseria: Jan Bluz zdjęcia: Bartłomiej Bartosiewicz, Przemysław Chojnacki, Radosław Furmanek, Kamila Mysłek,  
          
Tomasz Ziółkowski montaż: Przemysław Chojnacki produkcja: BLUZ Media/ Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA

Choć fakty są jednoznaczne, leczenie marihuaną wciąż wzbudza w naszym kraju sporo emocji. Tytułowe podziemie nadziei to środowisko polskich zwolenników medycznej marihuany – od chorych i ich rodzin, poprzez lekarzy, którzy proponują swoim pacjentom taką terapię, aż po działaczy ruchów legalizacyjnych i tych, którzy lecznicze preparaty sprowadzają z zagranicy lub produkują na miejscu. Nielegalnie, bo marihuana jest wciąż w Polsce zakazana. Autor filmu porównuje sytuację w Polsce i w Hiszpanii, Słowenii oraz Izraelu. Dyskusje z ekspertami i lekarzami nie pozostawiają wątpliwości – na penalizacji marihuany korzystają tylko narkotykowi dealerzy.  

 

Piątek 27 września

16.30  Spotkanie YOU ARE THE FUTURE  oraz WARSZTATY DROGA DO WOLNOŚCI
                     
prowadzone przez MAGDALENĘ  LEWKOWICZ /Fundacja Borussia Olsztyn/

Podczas spotkania będzie można posłuchać piosenki napisanej przez młodzież na temat praw im przysługujących. Grupa Generation Europe zaprezentuje również swoje działania na polu aktywności społecznej w Mrągowie oraz efektów międzynarodowego obozu, który odbył się latem razem z partnerami z Niemiec i Hiszpanii. Uczestnicy warsztatów „Droga do wolności” prowadzonych przez Magdalenę Lewkowicz (Fundacja Borussia Olsztyn) skupią się na pojęciu "wybrakowanej tożsamości", poznają sytuację ludzi, których została nieposzanowana  oraz szybko przejdą drogę przyczynowo-skutkową od II wojny światowej do Wolnej Polski 1989 roku. A ile praw zostało po drodze złamanych?…..wiele i o tym będzie mowa.

18.30 CZARNA OWCA
      
     27' 2018, Wielka Brytania, reżyseria: Ed Perkins

Kiedy w okolicy dochodzi do zabójstwa czarnoskórego chłopca, rodzina Walkerów wyprowadza się z Londynu szukając azylu na przedmieściach. Tyle, że przeprowadzka nie przynosi spodziewanych rezultatów. Nastoletni Cornelius w nowym miejscu zamieszkania również doświadcza przemocy - tym razem motywowanej rasowo. Żeby przerwać chłopiec postanawia zaprzyjaźnić się  ze swoimi nastoletnimi prześladowcami. Chce stać się jednym z nich. „Czarna Owca” zaciera granice między dokumentem a fikcją i porusza uniwersalne problemy tożsamości, dojrzewania i nietolerancji. Film nominowany do Oskara.

19.00 PROCES. FEDERACJA ROSYJSKA KONTRA OLEG SENCOW
          72' 2017 Estonia, Polska, Czechy reżyseria: Askold Kurov zdjęcia: Askold Kurov montaż: Michał Leszczyłowski, Evgeny Zaozernykh
          produkcja: Marx Film, Message Film


Film Kurowa to kronika pokazowego procesu politycznego przed sądem w Rostowie nad Donem, a także świadectwo solidarności z oskarżonym i skazanym Olegiem Sencowem jego kolegów po fachu: Agnieszki Holland, Kena Loacha, Pedro Almodóvara i wielu innych. Oskarżony na podstawie sfabrykowanych dowodów, torturowany w śledztwie i skazany na 20 lat więzienia Sencow prowadził w tym roku strajk głodowy, zwracając uwagę świata na los kilkudziesięciu mniej od niego znanych obywateli Ukrainy nielegalnie więzionych w Rosji. Stał się symbolem walki o uwolnienie więźniów politycznych na całym świecie, a Parlament Europejski uhonorował go tegoroczną Nagrodą Sacharowa.

20.15 DOBRA ZMIANA
          77' 2018 Polska reżyseria: Konrad Szołajski zdjęcia: Michał Ślusarczyk montaż: Paweł Kowalik, Małgorzata Prociak produkcja: ZK
          Studio, TS Productions

 

Marta kieruje Klubem Gazety Polskiej w Gliwicach i działa w Strzelcach Reczypospolitej. Tita jest działaczką KODu. Obie są patriotkami, ale patriotyzm ich nie łączy. Wręcz przeciwnie, działalność społeczna stawia je po dwóch stronach politycznej barykady. Konrad Szołajski nie ocenia swoich bohaterek, wnika w ich światy i próbuje je zrozumieć. Towarzyszy Marcie i Ticie w domu i gdy działają w swoich stowarzyszeniach, jest nawet na zamkniętych spotkaniach aktywistów. Tworzy przejmujący, dokumentalny obraz głęboko podzielonej Polski czasu „Dobrej zmiany”.

 

 

 

Organizatorzy:

Współorganizator lokalny:

Współfinansowanie: