Aktualności

  • Strona główna
  • /
  • Aktualności
  • /
  • UCIECZKA DO WOLNOŚCI L.U.C i Instytut Pileckiego

2019-09-09

UCIECZKA DO WOLNOŚCI L.U.C i Instytut Pileckiego

Centrum Kultury i Turystyki zaprasza na widowisko
PILECKI. UCIECZKA DO WOLNOŚCI

9 listopada 2019, godz. 17.00
sala widowiskowa CKiT

Specjalnie skomponowana muzyka Łukasza L.U.C. Rostkowskiego i animowane ilustracje Przemysława TRUSTA Truścińskiego tworzą wyjątkowe widowisko multimedialne, opowiadające historię ucieczki Witolda Pileckiego - Bohatera, który uosabia walkę Polaków o wolną i niepodległą ojczyznę.

 

Współorganizatorem wydarzenia jest INSTYTUT PILECKIEGO, który służy upamiętnianiu, dokumentowaniu i badaniu historii XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego doświadczenia i losów obywateli polskich.

Witold Pilecki był harcerzem, społecznikiem, ziemianinem i artystą, oficerem Wojska Polskiego i konspiratorem. Uczestniczył w walkach o niepodległość Rzeczypospolitej. Po wybuchu II wojny światowej brał czynny udział w obronie ojczyzny. Od listopada 1939 r. współtworzył Tajną Armię Polską. W latach 1940-1943 dobrowolny więzień w KL Auschwitz, gdzie założył organizację podziemną oraz dokumentował dramat więzionych i bestialstwo niemieckich oprawców. Po wypełnieniu misji i ucieczce powrócił do walki zbrojnej. Uczestnik Powstania Warszawskiego, był jeńcem obozów w Lamsdorf i Murnau, a następnie żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po wojnie wstąpił do II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech. Po powrocie do zniewolonej przez Sowietów Polski, zaangażował się w działalność niepodległościową. Aresztowany przez komunistów, poddany brutalnemu śledztwu, po sfingowanym procesie został skazany na śmierć i zamordowany strzałem w tył głowy 25 maja 1948 r. w warszawskim więzieniu na Mokotowie.

 WSTĘP WOLNY!